Cămine

Campusul UPB beneficiază de aproximativ 13.000 de locuri de cazare, repartizate în două complexe:

Complexul Studentesc Regie, situat in Splaiul Independentei, nr. 290, sector 6, București, este compus din 26 de cămine studențești, o cantina, o spalatorie, un dispensar medical, un birou de politie, mai multe magazine alimentare, centre de copiere, restaurante si cluburi.

Cele 26 de camine apartinand U.P.B. sunt impartite in trei mari categorii:
•    P1 – P11: camere cu patru locuri  si grup sanitar propriu;
•    P14, P17, P18: camere cu patru locuri, lavoar in camera si grupuri sanitare comune la capetele culoarelor;
•    P15, P16, P21 – P27: camere cu doua locuri, lavoar in camera si grupuri sanitare comune la capetele culoarelor.

Complexul Studentesc Leu, situat in B-dul Iuliu Maniu, nr. 1 – 3 , sector 6, Bucuresti, este compus din două cămine (A LEU si C LEU), facultatea de „Electronica, Telecomunicatii si Tehnologia Informatiei”, o cantina, un bufet cu servirea la mese, o spalatorie, un dispensar medical etc.

Cele două  camine apartinand U.P.B. sunt compuse din:
•    A LEU: camere de trei locuri cu grup sanitar propriu
•    C LEU: camere cu doua locuri, lavoar in camera si grupuri sanitare comune la capetele culoarelor.

Fiecare facultate din cadrul U.P.B. are repartizat un număr de locuri de cazare, proporțional cu numărul de studenți ai facultății. Mai multe informatii gasiti aici.